środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Jak dobrać odpowiednią kotwicę do łodzi?

Nie każdy z nas zdaję sobie sprawę z faktu doboru odpowiedniej kotwicy do łodzi. Kotwica nie tylko pozwala unieruchomić jednostkę na wodzie, ale może służyć też do hamowania lub do wykonywania manewrów naszą jednostką.

Obecnie popularnych jest ich kilka rodzajów.

Kotwica Bruce’a – Jest odmiana kotwicy pługowej, wykonaną z jednego odlewu. Zaprojektowana do unieruchamiania dużych obiektów, takich jak platformy wiertnicze. Z biegiem czasu świetnie sprawdziła się w żeglarstwie. Przy względnie małym ciężarze ma dużą siłę trzymania. Do jej zalet należy zaliczyć brak części ruchomych oraz niewielką siłę potrzebne do wyrwania z dna. Wadą jest gromadzenie się materiału na łapie po wyciągnięciu kotwicy z dna.

Kotwica Danfortha – Składa się z trzonu oraz ruchomych ostro zakończonych łap oraz wychylającej się poprzeczki. Cechą charakterystyczną kotwicy Danfortha jest duża siła trzymania przy stosunkowo niewielkiej masie, co czyni z niej jedno z popularniejszych rozwiązań.

Kotwica CQR (pługowa, lemieszowa) – Składa się z trzonu oraz ruchomej łapy w kształcie podwójnego pługu. Kotwica CQR dzięki pługowej konstrukcji, bardzo dobrze zagłębia się w dnie. Doskonała do mulistego jak i piaszczystego dna.

Kotwica składana – parasolowa zwana drapakiem, świetnie sprawdzi się na łodziach, na których nie ma zbyt dużo miejsca. Po złożeniu łap znacznie zmniejsza się jej rozmiar. Ten rodzaj kotwicy najczęściej wybierany jest do pontonów lub łódek wędkarskich. Na łodziach żaglowych lub motorowych może służyć jako kotwica dodatkowa.  

Niezależnie od rodzaju kotwicy istotnym parametrem jest jej waga. Po wyborze kotwicy, która najlepiej sprawdzi się na wyposażeniu naszej jednostki, musimy jeszcze dobrać odpowiednią jej wagę.

Polski Rejestr Statków stawia następujące wymagania co do wyposażenia kotwicznego.

Wylicza się tzw. wskaźnik wyposażenia wg następującego wzoru: 

W= L(0,3B + 0,6H) + 0,3N + 5,5Vk^2/3 [m^2]

L – długość jachtu

B – szerokość kadłuba (bez odbojnic)

H – wysokość boczna

N — pole powierzchni bocznej pokładówki

Vk — wyporność konstrukcji

Dla ułatwienia producent każdej z kotwic udostępnia tabele, z których odczytamy polecaną wagę danej kotwicy w odniesieniu do długości łodzi.

Żeby uniknąć niespodzianek w czasie większej fali lub wiatrów dobrze jest mieć na pokładzie dwie kotwice. Na stojących wodach warto ustawić się dziobem w stronę wiatru, fali, żeby zminimalizować opór jaki stawia łódź, a kotwice możemy umieścić od strony dziobu i rufy żeby jednostka nie obracała się. Na wodach płynących (rzeka, kanał) ustawiamy się dziobem do prądu i obie kotwice umieszczamy od dziobu (o ile nie ma dużego wiatru od strony burty łódź ustawi się zgodnie z prądem). W przypadku wiatru wiejącego w burtę, jedną kotwicę umieszczamy od strony burty w którą wieje wiatr.

Pamiętajmy, że żadna kotwica nic nam nie da, jeżeli lina lub łańcuch nie będzie wystarczającej długości. Długość liny powinna wynosić 5-7 wielokrotności głębokości a łańcucha 3-5 wielokrotności głębokości na której chcemy zakotwiczyć.

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nasze Social Media

82FaniLubię
- REKLAMA-spot_img

Aktualności