czwartek, 21 września, 2023
spot_img

Rekord prędkości na wodzie nie pobity od 1978r. !!!

Mamy XXI wiek, zaawansowane technologie, a od 8 października 1978r. rekord świata prędkości na wodzie należy do drewnianej łodzi Spirit of Australia.

Spirit of Australia została zaprojektowana i zbudowana w Sydney w latach 70 przez Kena Warby’ego. On sam także pilotował ją podczas bicia i ustanowienia rekordu świata.

W 1974r. odbyły się pierwsze próby bicia rekordu tą łodzią. Wówczas ustanowił rekord Australii z wynikiem 267 km/h. Niestety do rekordu świata 458,98 km/h było jeszcze daleko.

Warby kontynuował próby stopniowo podnosząc australijski rekord. Dopiero 20 listopada 1977r. odniósł wielki sukces pobijając rekord świata z wynikiem 464,44 km/h.

Niecały rok później 8 października 1978 roku na rzece Tumut w pobliżu zapory Blowering w Australii po dwóch próbach w przeciwnych kierunkach (wyniki 492.813 km/h i 529 412 km/h), Ken Warby podniósł poprzeczkę na 511 km/h. Wynik ten nie został pobity do dnia dzisiejszego.

Silnikiem, który napędzał Spirit of Australia był silnik odrzutowy Westinghouse J34. Silnik został opracowany przez Westinghouse Electric Company pod koniec lat 40. XX wieku i był używany między innymi w myśliwcach odrzutowych.

Spirit of Australia można zobaczyć w Australijskim Narodowym Muzeum Morskim w Darling Harbour, Sydney, Nowa Południowa Walia.

Od 1978 roku podjęto szereg prób pobicia światowego rekordu prędkości po wodzie Warby’ego, niestety bez skutku.

Na początku lat 90. Warby zbudował drugi odrzutowiec, Aussie Spirit, napędzany świeżym Westinghouse J34, ale nie pobił na nim rekordu. Warby i jego syn Dave pracują obecnie nad nową łodzią Spirit of Australia II, napędzaną silnikiem odrzutowym Bristol Siddeley Orpheus. Czy będziemy świadkami nowego rekordu? Czas pokaże.

Zdjęcie: https://www.bluebird-electric.net

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nasze Social Media

82FaniLubię
- REKLAMA-spot_img

Aktualności