środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Zmieniamy oblicze Mazur. Rusza remont kolejnego kanału na Szlaku Wielkich Jezior

Robert Chciuk Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (w środku po podpisaniu umowy na remont kanału Piękna Góra. Fot. Wody Polskie

Wody Polskie modernizują obecnie kanały na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jeszcze w 2021 roku wyremontowany zostanie Kanał Mioduński, Kanał Grunwaldzki, Kanał Szymoński oraz Kanał Tałcki. To kolejny etap inwestycji na łączną kwotę 300 mln zł, jakie Nasze Gospodarstwo realizuje w regionie. Zadanie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020, Budżetu Państwa oraz środków PGW Wody Polskie. Nasze Gospodarstwo w 2020 zakończyło również budowę śluzy Guzianka II, która w znaczący sposób usprawniła żeglugę na popularnym Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

7 września bierzącego roku Robert Chciuk – Zastępca Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podpisał umowę na remont mazurskiego kanału Piękna Góra. Wykonawcą prac remontowych będzie firma „Hydrobud Kielczyk Sp. J.”

 Kanał Piękna Góra łączy jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Obecne ubezpieczenie brzegowe typu palowo – faszynowego jest w złym stanie technicznym. Przebudowa obejmie 140 m umocnień kanału wraz z małą korektą główki wyjściowej na jez. Kisajno, udrożnienie kanału do głębokości 1,6 m, a także udrożnienie 50 m odcinka zatoki jez. Tajty przed kanałem. Remont pozwoli na poprawę bezpieczeństwa żeglugi na szlaku Bocznym jez. Kisajno – jez. Niegocin a także zapewni właściwe parametry klasy drogi wodnej (I A). Zastosowana technologia ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym pozwoli na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości. Koszt remontu kanału Piękna Góra to blisko 3 miliony złotych (2 808 547,99 zł). Prace potrwają do marca przyszłego roku.

Zadanie realizowane jest w ramach III – ostatniego etapu zadania pod nazwą” Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap III – remont śluzy „Guzianka I”, remont śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa i umocnienie 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, realizowany w partnerstwie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na remont śluzy Guzianka I i śluzy Karwik oraz rozpoczęcie robót budowlanych na kanale Węgorzewskim i rzece Węgorapie.

Trwają remonty kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek. W lipcu zakończył się natomiast remont kanału Grunwaldzkiego. Ogłoszenie postępowania przetargowego na ostatni, piąty Kanał  – Łuczański, planowane jest do końca tego roku. Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). Przebudowa kanałów przyczyni się do poprawy drożności szlaku wodnego, a co za tym idzie do wzrostu bezpieczeństwa, a także zwiększy potencjał turystyczny regionu, z zachowaniem jego walorów środowiskowych.

Materiały: https://wody.gov.pl/

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Nasze Social Media

82FaniLubię
- REKLAMA-spot_img

Aktualności